دکتر شاهمرادی

دکتر شاهمرادی

خدمات زیبایی 20 فروردين 1396

لیزر موهای زائد

علت ایجاد موهای زائد یا هیرسوتسم وجود اختلالات هورمونی خصوصا افزایش هورمون مردانه یا تستسترون و سایر متابولیت های ان در خون یا پوست یا هردو است که علت و منشا این ا.ختلالات اکثر در تخمدان ها مثل کیست تخمدان ( خصوصا سندرم پلی کیستیک تخمدان ) است البته گاها ممکن است منشا این اختلالات در غدد فوق کلیوی و یا غده هیپوفیز مغز ممکن است باشد ، در موارد زیادی هم زمینه ژنتیک ویا فامیلی در ایجاد هیرسوتسم دخیل است و با بررسی های مختلف ازمایشگاهی نمی توان اختلال هورمونی را کشف کرد چرا که میزان هورمون ها ی مردانه و متابولیت های ان در خون نرمال است و کیست تخمدان هم وجود ندارد . 
 
چه آمادگیهایی برای انجام لیزر باید داشت؟
6هفته قبل : بیمار از كندن مو به وسیله موم و الكترولیز خودداری كند اما می تواند ازتراشیدن یا كرمهای موبر استفاده كند. آفتاب گرفتن ممنوع است و باید ازتركیبات ضدآفتاب استفاده كند. بیمارانی كه پوست تیره تر دارند باید ازكرمهای روشن كننده استفاده كنند وپوست ناحیه را قبل از لیزر روشن کرده باشند .
 
روز قبل :ناحیه مورد درمان را بتراشد به نحوی كه تنها يك میلیمتر از نوك مو از پوست بیرون باشد. اگر بیمار سابقه تبخال دارد مصرف آسایكلوویر را شروع كند.
روز درمان: برای 1.5-1 ساعت كرم بی حس كننده حاوی لیدوكائین و پریلوكائین استفادهمیشود. اگر ناحیه مورد درمان بزرگ باشد برای جلوگیری از عوارض این داروهااز پماد پیروكسیكام استفاده می كند.همچنین جهت کاستن آسیب حرارتی وارد آمده بر پوست معمولا از روشهای خنک کردن موضعی قبل ازدرمان با استفاده از سیستم های coolingموضعی به شکل تماسی یا اسپرهای خنک کننده استفاده می شود .
 
فاصله جلسات از هم چقدر است؟ 
بسته به محل لیزر دارد و بین يك تا 2 ماه است. بهترین معیار فاصله بین لیزرها،زمانی است كه طول می كشد تا تعداد قابل توجهی از موها در بیاید. بیمار ایده آل، بیماری است كه پوستی روشن اما مویی مشكی و ضخیم داشته باشد. انتظاراتش واقع گرایانه بوده و اختلال هورمونی نداشته باشد.
البته باید تأکید کرد که میزان پاسخ دهی هر منطقه از بدن و هرفرد بسته به تراکم و ضخامت و نوع تیپ پوستی متفاوت است و شاید برخی افراد به جلسات بیشتری نیاز داشته باشند و یا برعکس با جلسات کمتری به نتایج دلخواه برسند.
 
بین جلسات لیزر چه اقدماتی لازم است ؟
معمولاً قبل و در بین جلسات درمان نباید از روش هائی از قبیل بند انداختن یا کندن موها استفاده کرد و این روش ها را باید از حداقل دوهفته قبل از جلسه ی لیزردرمانی متوقف کرد و موهای منطقه را صرفاً باید با تیغ اصلاح کرد.
چه مراقبتهایی پس از لیزر صورت مي گیرد؟
ممكن است ورم و قرمزی در محل وجود داشته باشد كه گذاشتن یخ می تواند سبب كاهش آن شود. معمولا نیازی به استفاده از مسكن نيست. گاهی اطراف ریشه موها دلمه میبندد كه 10-7 روز طول می كشد، در این موارد از پمادهای آنتی بیوتیك استفاده میكنیم تا دلمه ها بریزند. ممكن است رشد موی لیزر شده يك تا 2هفته بعد از لیزر هم ادامه پیدا كند بعد از آن بریزد. بیمار باید از آفتاب پرهیز كند زیرا به خصوص در افراد با پوست تیره تر ممكن است 3-2 ماه طول بكشد تا اثر برنزه كننده آفتاب از بین برود و در اين بین شكل درمان بیماررا به تعویق بیندازد.
باید توجه داشت در بعضی بیماران كه سابقه عوارض لیزرمو وجود دارد یا به عللي احتمال عوارض در آنها بیشتر است، می توان از تست استفاده كرد. در این حال بیمار یك نقطه را لیزر می كند و یك هفته بعد ویزیت می شود كه اگر مشكلی نداشت درمان را شروع می كنیم.در اغلب حالات سرخی حاصل از درمان لیزری بیش از چند ساعت پایداری ندارد و مالیدن پماد اکسید زینک یا کرم های ترمیم کننده ی بعد از لیزر برای از بین بردن این حالات کفایت می کند. محافظت ناحیه ی تحت درمان از اشعه ی خورشید نیز امر مهمی است که به همین دلیل از فرآورده های ضدآفتاب با عوامل محافظتی بالا استفاده می گردد.
 
خدمات زیبایی 20 فروردين 1396

مزوتراپی

مزوتراپی از کلمه یونانی Meso به معنای میان و Therapeia به معنی درمان پزشکی می‌آید و یکی از عمل پزشکی زیبایی غیر جراحی است که طی آن داروهای هومیوپاتیک که معمولا توسط پزشکان طب جایگزین تجویز می‌گردد، وارد پوست می‌شود. این روش که تا حدودی تهاجمی است با تزریق زیر یا داخل جلدی مخلوطی از عصاره های گیاهی، مواد هومیوپاتیک، داروها، ویتامینها و سایر مواد حیاتی در مقادیر میکروسکوپی انجام می‌شود.

مزوتراپی برای هر مشکلی قابل انجام نیست و به زبان ساده می‌توان گفت این روش نوعی متد انتقال دارو است و بایستی با پرسازی بافت افتراق داده شود.

مزوتراپی یک روش درمانی جدید می‌باشد. در این روش دارو در قسمتهای مختلف پوست تزریق می‌شود. در واقع دارو به بجای اینکه از راه دهان خورده شود، مستقیماً به داخل پوست تزریق می‌شود. تزریق های متعدد توسط دستگاه مزوتراپی در فواصل منظم در پوست صورت می گیرد.

در حال حاضر از این روش برای درمان موارد زیر استفاده می‌شود:

نمونه های کاربرد مزوتراپی در زیبایی:

* کشیدن پوست صورت (لیفتینگ) و درمان افتادگی صورت
* رفع پف دور چشم و افتادگی پلک
*رفع تیرگ‍ی دور چشم
* درمان چاقی موضعی بدن، اندام و صورت
* درمان سلولیت و افتادگی پوست اندامها و صورت
* درمان ملاسما و لک حاملگی یا لک صورت
* درمان ریزش مو و تقویت موها
* درمان استریا(ترک خوردن پوست بدنبال حاملگی)
* رفع غبغب زیر چانه و گردن

مزوتراپی و جوان‌سازی پوست صورت و گردن (مزولیفت): کشیدن پوست صورت بدون جراحی

زمانی که پوست چروک می‌شود، در اصل زیر پوست خالی و پوست دچار شکستگی می‌شود. در این وضعیت استفاده از کرم‌ها و درمان‌های موضعی قادر به کم‌ کردن عمق چروک نیستند و فقط می‌توانند از ایجاد چروک‌های جدید جلوگیری کنند. برای رفع چروک‌های به ‌وجود ‌آمده نیاز به درمان‌های سریع و تهاجمی‌تری مانند اعمال جراحی است. در این مورد تزریق‌های مزوتراپی می‌توانند بسیار کمک‌کننده‌تر باشند.

جوان‌سازی پوست اولین مرحله برای رفع چین ‌و چروک و آسیب‌های پوستی است. برای درمان باید بتوان تا حدی چروک‌ها را پر کرد، برای همین از مزوتراپی‌ در کنار سایر روش‌ها مانند میکرودرم ابرژین (لایه‌برداری مکانیکی ظریف) و بوتاکس استفاده می‌شود. درمان‌های ترکیبی در رفع چروک‌ها و آسیب‌های پوستی نتیجه مطلوب‌تری خواهند داشت. به طور مثال برای فردی که به دلیل آکنه، پوستی نا‌صاف و پر از فرو‌رفتگی دارد، ابتدا از روش میکرودرم ابرژین استفاده می‌شود و بعد از لایه‌برداری با تزریق دارو در مزودرم (لایه میانی پوست) مزوتراپی انجام می‌شود. مزوتراپی باعث آغاز فعل و انفعالاتی مانند تولید مثل سلول‌ها در پوست می‌شود و به این شکل سلول‌های جدید تولید شده، سلول‌های قدیمی‌ به صورت لایه‌ای مرده با روش میکرودرم ابرژین برداشته می‌شوند.

برای درمان چروک‌های پیشانی و کنار چشم‌ها (مناطقی که حرکت عضلانی ضروری نیست) می‌توان از بوتاکس استفاده کرد تا از پیشرفت چروک‌ها جلوگیری شود و بعد با مزوتراپی به کشیدگی پوست و رفع چین ‌و چروک‌ها کمک کرد.

برخی از دارو‌هایی که به وسیله تزریق در مزوتراپی وارد پوست می‌شوند عبارتند‌ از: انواع آمینواسید‌ها، ویتامین‌ها (به ‌طور مثال ویتامین C برای روشن شدن پوست)، آنتی‌اکسیدان‌های ضد پیری و اسید هیالورونیک.

مقایسه با لیفتینگ

جلوی پیری و کهولت سن را با هیچ روشی نمی‌توان گرفت، برای همین افرادی که لیفتینگ جراحی صورت انجام داده‌اند بعد از مدتی دوباره دچار افتادگی پوست می‌شوند و چون یک‌بار پوست صورت آن‌ها کشیده شده است، نمی‌توانند برای بار دوم از این روش استفاده کنند، در حالی‌ که در مزوتراپی چنین محدودیتی وجود ندارد. در ضمن در لیفتینگ جای بخیه‌ها به زیبایی فرد لطمه می‌زند.

مزوتراپیست‌ها می‌گویند معمولاً در جوان‌سازی ‌پوست اولین نشانه یعنی نرم و روشن شدن پوست بعد از اولین تزریق مشاهده می‌شود. (مشاهده تغییرات از جلسه سوم)

مزوتراپی و چاقی موضعی صورت: ‌پف زیر چشم و غبغب زیر چانه

در بسیاری از موارد فقط با استفاده از کرم‌ها نمی‌توان به ‌طور کامل پف زیر چشم‌ها را از بین برد، در این موارد در مزوتراپی می‌توان با تزریق دارو‌هایی که برای لاغری موضعی بدن استفاده می‌شود، البته با دوز کمتر و در نقاط خاص، پف‌ها و حتی غبغب‌ را در چهار، پنج جلسه برطرف کرد. سوزنی که در این موارد استفاده می‌شود بسیار ظریف است و عمق تزریق بیشتر از دو تا چهار میلی‌متر نیست.

مزوتراپی: درمان تیرگی دور چشم: Eye Circle

متخصصان می‌گویند تیرگی دور چشم دلیل بروز بیماری نیست بلکه در اغلب موارد، یک عامل ارثی و ژنتیکی در بروز آن نقش دارد. دکتر علوی، متخصص ژنتیک در این خصوص می‌گوید: «تیرگی دور چشم معمولاً به بیماری جسمی خاصی مرتبط نیست، بلکه عوامل آناتومیک با منشأ ارثی و ژنتیکی منجر به بروز تیرگی دور چشم می‌شود. او با اشاره به این‌که در افراد دچار تیرگی دور چشم، پوست دور چشم تیره‌تر به نظر می‌رسد، می‌افزاید: «این امر به دلیل آن است که پلک‌ها پوست نازکی دارند و حاوی مقدار کمی بافت چربی هستند؛ خونی که از داخل وریدهای بزرگ نزدیک این بخش پوست دور چشم می‌گذرد، باعث می‌شود پوست این ناحیه سیاه مایل به آبی به نظر برسد. »

خستگی و رنگ‌پریدگی علت بروز تیرگی چشم موقتی است این مشکل در برخی زنان، طی دوران قاعدگی و در پایان دوران بارداری تشدید می‌شود.  افزایش سن نیز دلیل دیگری برای بروز تیرگی دور چشم است.

مزوتراپی و چاقی موضعی بدن (مزولیپو): شکم، پهلو ها، ران، باسن، بازو

یکی از مهم‌ترین مسائل در درمان چربی‌های موضعی به وسیله مزوتراپی عمق درمان (تزریق) است.  در مزوتراپی برای درمان چاقی موضعی از دارو‌هایی استفاده می‌شود که علاوه بر افزایش گردش خون در آن منطقه باعث سوخت ‌و ‌ساز بیشتر و اصطلاحاً آب شدن چربی‌ها و دفع آن‌ها نیز می‌شود. نکته حائز اهمیت در این روش عدم استفاده از دارو‌های هورمونی و نیز جلوگیری از شل‌شدگی و افتادگی پوست است، زیرا مزوتراپی علاوه بر از بین بردن چربی‌ها پوست را نیز محکم و سفت می‌کند.

چند توصیه

* بعد از مزوتراپی حتماً از ورزش‌های موضعی، حتی در حد ماساژ استفاده کنید.
* رژیم حاوی پروتئین را رعایت کنید.
* از پوشیدن شلوار تنگ بپرهیزید زیرا تجمع دارو در یک قسمت و عدم پخش آن در بدن می‌تواند باعث دردناک شدن ناحیه مورد تزریق شود.
* حد‌اقل در روز ۶ لیوان آب بنوشید. این کار به دفع مواد حاصل از سوختن چربی‌هایتان کمک می‌کند.
* قبل از جلسات درمانی از مصرف محرک‌ها مانند کافئین پرهیز کنید.

مقایسه با لیپو‌ساکشن

* هزینه کمتر
* استفاده از دوز دارویی پایین
* عدم نیاز به بیهوشی و خطرات عمل جراحی
* عدم وجود دوره نقاهت بعد از عمل
* در مزوتراپی به جای برداشتن چربی، متابولیسم بدن و سلول‌ها تحریک می‌شوند و بدن به ‌طور طبیعی برای از بین بردن چربی‌ها شروع به فعالیت می‌کند. (مشاهده تغییرات از جلسه دوم یا سوم شروع می‌شود.)

خدمات زیبایی 20 فروردين 1396

هایفوتراپی HIFU

هایفو (به انگلیسی HIFU)،مخفف کلمات High-intensity focused ultrasound به معنای امواج متمرکز ماورای صوت با شدت بالا است که یک کاربرد درمانی امواج اولتراسوند می‌باشدکاربرد درمانی (سونوتراپی). این فناوری پزشکی در مراحل مختلف تحقیق و تولید برای درمان انواع گوناگونی از اختلالات پزشکی است. سازوکار این فناوری مشابه استفاده از ذره‌بین برای همگرایی نور در قطهٔ کانونی عدسی است. امواج صوتی متمرکز با استفاده از یک عدسی صوتی در نقطه کانونی متمرکز می‌شوند و انرژی حاصل از اجتماع این پرتوها در نقطه هدف حرارت ایجاد می‌کند. هایفو معمولاً همراه با یک روش تصویربرداری پزشکی مانند سونوگرافی یا ام‌آرآی برای طرح و کنترل درمان انجام می‌شود.

 

 

استحکام پوست وقوام آن به داربست زیرین آن که شامل الیاف کلاژن و الاستین است ونیز صفحات غشائی که زیر پوست می باشد بستگی دارد . این الیاف دراثر عوامل محیطی مانند نور آفتاب ،استرس ها ،آلودگی هوا ، دخانیات ،تغذیه ناسالم و...دچارخرد شدگی وپارگی می شوند و بدین ترتیب نمود بیرونی آن افتادگی پوست وشلی وچروک آن می باشد. 

اساس کارهمه این دستگاه تخریب ساختار قدیمی کلاژن وتحریک کلاژن سازی جدید از راه ایجاد گرمای موضعی دربافت میباشد.

تکنولوژی هایفو برای زیبایی و جوانسازی پوست با استفاده از کانونی کردن امواج اولتراسوند در لایه های زیرین پوست؛ میباشد. این امواج همان امواج مورد استفاده در سونوگرافی هستند . برخلاف سونوگرافی که امواج درپوست پخش می شوند، درهایفو امواج جمع شده (کانونی شده) ودریک نقطه متمرکز می شوند. درشکل زیرمیبینید که نقاط کروی نارنجی (همان امواج هایفو )  در عمق پوست درناحیه ی اتصال پوست به ماهیچه به نام SMAS متمرکز شده اند.

امواج اولتراسوند در دستگاه هایفوتراپی ؛دارای اختلاف زاویه جزیی با یکدیگر،می باشند ؛ انرژی این امواج ؛آنچنان بالا نیست که بتوانند در نقطه برخورد با پوست ؛ باعث سوختگی شوند، اما ، وقتی این امواج در عمق پوست با یکدیگر برخورد نموده و کانونی شوند؛ می توانند اثر یکدیگر را تشدید و تقویت نمایند( بروز پدیده رزونانس). کانونی شدن امواج اولتراسوند و ایجاد رزونانس؛ در عمق ۵/۱ تا ۵/ ۴ میلیمتری پوست باعث ایجاد حرارت ۶۵ تا ۷۰ درجه سانتیگراد می گردد و بلافاصله بعداز این اتفاق، تمام سلولهای ترمیم کننده درمحل تجمع پیدا کرده و بازسازی را شروع کرده و علاوه بر تولید سلول های جدید، تمام اجزای موجود در پوست رامانند کلاژن و الاستین نیز بازسازی خواهند شد.نتیجه ی شکل گیری جدید پوست، سفت شدن پوست ،بالاکشیدن پوست وکم شدن چروک خواهد بود.

‍ امتیاز ویژه هایفوتراپی بی نیاز بودن از بیهوشی و بدون درد بودن است .البته گاه احساس سوزن سوزن شدن و یا قلقلک گزارش می شود. طی چند ساعت بعد از هایفوتراپی ، ممکن است قرمزی مختصر یا تورم ملایم یا حساس شدن پوست به لمس بروز نموده که همه اینها هم زودگذر و کوتاه مدت هستند و برطرف خواهند شد..

 تعداد جلسات درمان به شرایط فرد بستگی دارد. عواملی مانند سن، کیفیت پوست، ژنتیک فرد، سبک زندگی و مراقبت های فرد از پوست خود، شرایط را بشیار متفاوت میکنند. برای سن ۳۰ تا ۴۰ سال معمولا فقط ۱ جلسه درمان کافیست ،برای سن بین ۴۰ تا ۵۰ دو جلسه و برای سن بالای ۵۰ معمولا ۳ جلسه نیاز میباشد.

توجه فرمایید که بالابردن پوست یا به عبارتی سفت تر شدن پوست فقط برای کسانی اتفاق می افتد که دچار شلی و افت پوست شده اند نه برای افراد جوان با پوست طبیعی… 

تغییرات به شکل مختصر بلافاصله پس ازاتمام جلسه دیده شده وبتدریج وطی ۲ ماه واضح ترشده وتا حدود یکسال ادامه می یابند. بدیهی است که سرعت اثرگذاری بتدریج کم شده و بازگشت پوست به وضعیت قبل از درمان شروع می شود. این زمان بین ۶ ماه تا ۱ سال درنوسان بوده وبسته به شرایط ژنتیکی هرفرد وهمان عواملی که ذکر شد مانند سیگار و الکل و بیخوابی و استرس به شدت متغیر می باشد.

 

موارد منع درمان با هایفو

 ۱- داشتن زخم تازه یاعفونت فعال در پوست  - زنان باردار  - صرع _ دیابت کنترل نشده - پروتز فلزی یا غیرفلزی درمحل انجام درمان  – وجود ضربان ساز قلبی (پیس میکر)  - بیماری های سیستم ایمنی و بیماری های روماتیسمی  - وجود ژل های دائمی ( پاژ  یا آکوامید )

از آنجایی که در روش هایفو تغییرات در عمق صورت می گیرد در فواصل آن از درمان آراف جهت لیفت در لایه های سطحی تر استفاده می گردد .

خدمات زیبایی 18 بهمن 1395

هیدرودرمی

از هیدرودرمی در رساندن آب و ویتامین ها به پوست استفاده می شود . در این شیوه موادی به لایه های زیرین پوست توسط دستگاه گالوانیک فرستاده می شود که برای پوست بیمار مفید و ضروری هستند.این مواد در پایه ژل مانندی قرار داشته و قابلیت یونیزه شدن بالایی دارند. از این درمان در چروکهای صورت،پیری زود رس،رفع تیرگی پوست و درمان لکهای حاملگی و آفتاب و حتی درمان عوارض زود رس افتاب سوختگی و برنزه شدن استفاده می شود.از عمل هیدرودرمی در پاکسازی وتنظیم ترشح غدد چربی پوست نیز استفاده می شود.هیدرودرمی در رفع حساسیت پوست دست به دنبال استفاده ازمواد شوینده نیز کاربرد داردوباعث ترمیم پوست وبرطرف شدن علائم اولیه می شود.

بسیاری از افراد غیر از کاربرد های ذکر شده هیدرودرمی از آن یکروز قبل از رفتن به مهمانی جهت شفافیت بیشتر پوست و بهتر کردن تاثیر آرایش استفاده می کنند.

در این مرکز هیدرودرمی با استفاده از دستگاه گالوانیک و به کمک قویترین ژل ها ی آبرسان و همینطور ماسک های محصولات گینو فرانسه انجام می شود.

خدمات زیبایی 18 بهمن 1395

تقویت مو

سوال 1- اصولا علت ريزش مو چيست ؟ براي فهم علت ريزش مو بايستي اطلاع دقيقي از مراحل سيكل طبيعي رشد مو داشته باشيم. موهاي انسان به طور طبيعي با يك روش دوره اي رشد مي كنند كه سيكل رشد مو ناميده مي شود (يك مرحله رشد ويك مرحله استراحت و در نهايت ريزش). مرحله رشد يك فوليكول با فوليكول همسايه متفاوت ميباشد و به اين حالت رشد موزائيكي گفته مي شود.

مدت آناژن (فاز فعال يا رشد )، 8-2 سال، كاتاژن (فاز تحليل رونده )، 4-2 سال،تلوژن (فاز استراحت )، 4-2 ماه. طول مدت هر كدام از اين مراحل با توجه به سن، شرايط تغذيه اي، فاكتورهاي هورموني و عوامل فيزيولوژيك و پاتولوژيك بدن مي تواندتغيير كند. ميزان طبيعي رشد مو mm35/0 در روز است و تقريبا بين 25/0 تا 5/0اينچ در ماه برآورد مي شود. در حالت طبيعي 90% موها در فاز رشد، و 10% در فاز استراحت مي باشند و به طور متوسط روزانه 50 تا 100 تار موي تلوژن به هنگام شستن و شانه كردن مو ريزش پيدا مي كنند.

پس همچنان كه يك مو مي ريزد موي جديد جاي آن را مي گيرد. مشكل زماني آغاز ميشود كه موهاي ريزش يافته بيشتر و سريعتر از موهاي رويش يافته جديد ضعيف شود يا سيكل رشد آنها كوتاه شود و نتواند به حداكثر رشد آناژن برسد. در اين حالت بعد از مدتي از تعداد كل موها كاسته شده و يا ممكن است موها نازك تر شده وفرد متوجه كاهش حجم موهايش شود.اين، علت اصلي ريزش مو مي باشد.

سوال 2- چه بيماريهايي مي توانند سبب چنين تاثيري در سيكل رشد مو شوند ؟عوامل مختلفي مي توانند روي سيكل رشد مو اثر گذاشته و باعث ريزش موقت و يا دائمي شوند كه اصطلاحا به آن آلوپسي( alopecia ) گفته ميشود. علل عمده ريزش مو عبارتند از آلوپسي آندروژنتيك، تلوژن افلوويوم و آلوپسي آره آتا. ميزان شيوع موارد فوق به ترتيب 20 به 7 به 1 برآورد شده است. از علل ديگر مي توان به مواردي مانند بيماريهاي تيروئيد، ديابت، كمبود تغذيه اي، بيهوشي عمومي و رژيم هاي سخت، مصرف دارو، اشعه، شيمي درماني، تماس با مواد شيميايي علل هورموني، اشكالات سيسم ايمني، بيماري پوستي موضعي يا سراسري، اسكار(جوشگاه) و استرس هاي فيزيولوژيك يا روحي - رواني اشاره كرد.

همچنين مواردي مانند تريكوتيلومانيا (يك مشكل روحي-رواني كه فرد موهاي خود را دور انگشت پيچيده و ميكند)، آلوپسي كششي(به علت آرايش مو به شكلي كه موهاي يك قسمت سر را تحت كشش قرار ميدهد) و يك عفونت قارچي به نام Tinea Capitis از علل ديگر شناخته شده ريزش مو مي باشند.

سوال 3- لطفا درباره آلوپسي آندروژنتيك كه علت شايعتري است توضيح بفرماييد. عبارت آلوپسي آندروژنتيك (Androgenetic Alopecia) يا AGA غالبا براي توصيف نوعي از ريزش موي سر به كار برده ميشود كه در مردان و زنان مستعد به لحاظ ژنتيكي، سبب ريزش مو با يك الگوي مشخص ميشود. "Andro" در كلمة "Androgenetic" به تاثير آندروژن ها يعني تستوسترون و دي هيدروتستوسترون (DHT ) اشاره دارد كه براي ايجاد طرح ريزش مردانه ضروري است. Genetic"" در اين كلمه به اين واقعيت اشاره ميكند كه AGA يك مشكل ژنتيك است كه از طريق ژنها و از يك يا هر دو والد به ارث برسد. به اين شكل ريزش مو در مردان MPHL(Male (Male Patterned Hair Loss ) و در زنان FPHL(Female Patterned Hair Loss) گفته مي شود.

سوال 4- آيا اين بيماري از لحاظ علت ايجاد و مراحل پيشرفت در مردان و زنان تفاوتي دارد؟ بله. آلوپسي آندروژنتيك در مردان به خوبي شناخته شده ولي در خانمها هنوز ناشناخته هاي زيادي وجود دارد. همچنين تاثير عامل ژنتيك در زنان بيشتر از مردان است.

سوال 5- طرح ريزش مو در مردان زنان چگونه است و در چه سني آغاز ميشود ؟ حدود 35 ميليون نفر از مردان در آمريكا مبتلا به درجاتي از ريزش موي آندروژنتيك هستند. MPHL با عقب رفتن خط موي جلوي سر(فرونتال) با نازك و تنك شدن موهاي جلو و فرق سر آغاز شده و بهمين شكل به عقب مي رود و قسمت باقيمانده حلقة مو را در عقب و طرفين تشكيل ميدهد .سرعت ريزش مو و شكل پاياني آن به ژنتيك فرد ارتباط دارد .MPHL پيشرفت آرامي داشته و 20% مردان را در 30 سالگي و 40% مردان را در40 سالگي تحت تاثير قرار ميدهد.

در مردان MPHL پيش از بلوغ ديده نشده و معمولا در سومين دهه عمر و تقريباً در همه موارد تا دهه چهارم عمر ظاهر مي شود. MPHLدر مقابل، FPHL ممكن است در دهه ششم عمر با تنك شدن منتشر موها در نواحي فرونتال و طرفين سر (پاريتال) و باقيماندن خط جلوي سر ظاهر شود. معمولا در هر دو جنس موي قسمت پس سر(اكسي تپيال) ريزش پيدا نكرده و با قي مي ماند. ريزش مو در هر دو جنس با تبديل موهاي ضخيم و حاوي رنگدانه (پيگمانته) موهاي ترمينال به موهاي كوتاه، نازك و كمرنگ شبيه موهاي ويلوس صورت مي گيرد.

سوال 6- عملكرد فيزيولوژيك آندروژنها چيست ؟ آندروژن ها هورمونهاي استروئيدي هستند كه به گيرنده هاي داخل هسته سلول باند شده و سبب بروز تاثيرات ژنتيك مي شوند. آندروژن ها واسطه هاي موثر بر رشد موي ترمينال در سراسر بدن هستند. فعاليت آندروژن روي افرادي كه از لحاظ ژنتيك استعداد آلوپسي دارند سبب مينياتوري شدن فوليكول هاي موي سر بصورت يك طرح مشخص ميشود. در مقابل با بلوغ جنسي، آندورژن ها باعث بزرگ شدن موهاي ويلوس و تبديل به فوليكول هاي موي ترمينال در ناحيه زير بغل و پوبيس در هر دو جنس و در صورت، سينه و اندام ها در مردان مي شود. در مردان مبتلا به MPHL مينياتوري شدن فوليكولها علت حساسيت ارثي فوليكولهاي موي سر نسبت به سطح آندروژن خون ايجاد مي شود. بالا رفتن آندروژن سبب رشد موهاي زائد در زنان ميشود كه به آن هيرسوتيسم گفته مي شود. اين اثر دوگانه آندروژن ها روي موهاي سر و بدن هنوز به خوبي شناخته نشده است.

سوال 7- آندروژنها چه تغييري در چرخه رشد مو ايجاد كرده و با چه مكانيسمي عمل ميكنند ؟در اين بيماري به علت كاهش طول مدت آناژن، چرخه رويش مو تسريع شده و تعداد موهاي موجود در فاز تلوژن افزايش مي يابد. اين امر منجر به كاهش مشخصي در نسبت موهاي آناژن به تلوژن مي شود. اين نسبت در حالت طبيعي 6 تا 8 به 1 است كه به 1 تا 3 به 1 مي رسد.

همراه تغييرات ايجاد شده در سيكل رشد مو، موها پروسه اي تحت عنوان مينياتوري شدن فوليكولار(follicular miniaturization) را با كمي تفاوت در مرد و زن مي گذرانند كه طي آن موهاي بزرگ ترمينال به موهاي نازك شبيه ويلوس تبديل مي شوند. در افراديكه از لحاظ ژنتيك مستعد ريزش مو هستند آندروژن به گيرنده هاي داخل هسته سلول متصل شده و با هسته سلول وارد فعل و انفعال ميشود. به اين ترتيب توليد پروتئين تغيير يافته و سبب ظريف شدن فوليكولهاي مو شده و در نتيجه چرخه رشد مو را به لحاظ زماني تغيير ميدهد.

به مرور زمان فوليكولهاي موي مينيا توريزه شده موهايي كوتاهتر، نازكتر و كمرنگ تر ايجاد كرده و گاه توليد مو به كلي قطع ميشود. موهاي مينياتوري همچنين زمان طولاني تري را در فاز تلوژن (استراحت) به سر ميبرند. اين موها رنگدانه كمتري دارند و قطر آنها كاهش يافته و از حداقل معادل 08/0 ميلي متر به زير 06/0 ميلي متر مي رسد. ميزان مينياتوري شدن فوليكول ها در زنان در سنين پس از يائسگي به شدت و وسعت مردان نيست. به علاوه اين اتفاق در زنان به شكل موزائيكي مي افتد و در ناحيه تحت تاثير پروسه ريزش مو قطر موهاي مجاور هم يكسان نيست در حاليكه در مردان طرح يكنواخت تري را نشان مي دهد.

سوال 8- در مورد آلوپسي آندروژنتيك در زنان هم توضيحي بفرماييد. حدود 20 تا 40 ميليون خانم در US مشكل نازك شدن موها را دارند. خانمها معمولا مشكل ريزش مو يا آلوپسي را به شكل متفاوت تري تجربه مي كنند. مطالعات اخير نشان مي دهند كه احتمالا از ريزش مو در خانمها مشكل ارث بيش از آقايان مطرح است.

بر خلاف پاتوفيزولوژي شناخته شده براي MPHL در مردان، تاثير آندروژن بر FPHL در زنان كمتر روشن شده است. در پوست سر زنان مبتلا به آلوپسي، ممكن است ريزش مو در زنان با علائم ديگري از افزايش آندروژن مثل هيرسوتيسم و آكنه، بي نظمي در پريود و نازايي همراه باشد. بر خلاف MPHL در مردان، طاسي كامل در زنان بندرت در سنين پيش از يائسگي ديده مي شود. هر چند زنان در سنين پس از يائسگي ممكن است طرح طاسي سرشان بيشتر شبيه MPHL باشد. ريزش مو در خانمها مي تواند در هر سني پس از نوجواني آغاز شود ولي معمولا پس از زايمان يك بچه، در طول منوپوز يا پس از هيستركتومي توتال خود را نشان مي دهد. در اغلب موارد ريزش مو در خانمها سبب طاسي كامل نمي شود و مشخصه آن اين است كه خط جلوي پيشاني باقيمانده و از بين نميرود.

سوال 9- در حال حاضر چه روشهاي درماني براي اين بيماري وجود دارد ؟ اولين خط درمان در هر دو جنس در آلوپسي آندروژنتيك ماينوكسيديل است كه در مردان در صورت استفاده همراه با ترتينوئين تاثير درماني بهتري دارد. داروي موثر ديگر در مردان فيناسترايد است. در مورد خانمها از درمانهاي كمكي مانند استروژن(قرصهاي جلوگيري از حاملگي)، يا اسپيرونولاكتون استفاده مي شود. داروهاي ديگري مثل سيپروترون استات، پروژسترون و فيناسترايد در خانمها و سايمتيدين و داروهاي گياهي در هر دو جنس هنوز توسط FDA تاييد نشده ولي مورد استفاده قرار مي گيرد. روش درماني ديگر جراحي يا پيوند مو است كه انواع مختلفي دارد كه پرداختن به آن در اينجا سبب اطاله كلام ميشود و بحث مفصلي است.

 

داروهای استاندارد در درمان ریزش مو شامل محلول ماینوکسیدیل وقرص فیناستراید می باشند . به غیراز این داروها هیچکدام از موارد تجویز شده دیگر دارای اثرات شناخته شده وقطعی نبوده وبه دلیل وجود عوارض احتمالی بهتر است به هیچ عنوان استفاده نشوند .

اثرات این داروها فقط با استمرار استفاده باقی مانده وبا قطع مصرف (حتی مصرف طولانی مدت ) به تدریج پرپشتی موها از بین رفته ولذا مصرف آنها بایستی برای همیشه ادامه پیدا کند . این داروها روند ریزش مو را کند ویا در مواردی به صورت موقت متوقف می کنند .

مکانیسم دقیق اثر محلول ماینوکسیدیل کاملا مشخص نیست ولی دیده شده است که ماینوکسیدیل ریزش مو را در مناطقی که موها نازک وضعیف شده اند کند کرده وموجب ضخیم شدن موهای نازک وکرکی می شود ولی باعث رشد مجدد مو در مناطق کاملا طاس سر و بدون مو نمی گردد .به عبارت دیگر با مصرف ماینوکسیدیل روند طاسی کند شده ولی موهای ریخته شده کاملا در نمی آیند .

محلول ماینوکسیدیل با غلظت های 5-2 در صد استفاده می شود .طرز مصرف محلول ماینوکسیدیل از اهمیت زیادی برخوردار است . محلول بایستی بر روی پوست تمیز و خشک به آرامی مالیده شده (ماساژملایم ) وحداقل 4 ساعت قبل وبعد از آن نبایستی موها شسته شوند . پس از مالیدن دارو سشوار زدن موها ممنوع است . مقدار مصرف 1cc صبح وشب است .

برای بروز اثرات مثبت محلول ماینوکسیدیل حداقل 6-4 ماه استعمال مداوم آن لازم بوده وحداکثر اثر آن 12 ماه بعد از شروع درمان آشکار می گردد . دراویل درمان ممکن است ریزش موها ظاهرا بدتر شود که اهمیتی ندارد وبه تدریج اثرات مفید آن آشکار می گردد .

نتایج درمانی :
محلول ماینوکسیدیل در ریزش موی فرق وبالای سر بیشتر از طاسی در جلوی سر وخط رویش مو می باشد ر حالی که قسمت های اخیر از نظر ظاهری واجتماعی از اهمیت بیشتری برای فرد واطرافیان وی برخوردار هستند .محلول ماینوکسیدیل در نواحی که اصلا فوليكول يا ريشه مو وجود ندارد کاری انجام نمی دهد

ماینوکسیدیل در ریزش موی خانم ها ( که معمولا به صورت پراکنده منتشر می باشد) نیز بسیار موثر است . هر چقدر فرد جوان تر ،تعداد مو کرکی اش بیشتر واگر زمان طاسی کمتر از ده سال باشد اثر محلول ماینوکسیدیل بیشتر می گردد .

عوارض جانبی :
محلول ماینوکسیدیل عمدتا در پوست بوده وبیشتر به دلیل وجود پروپیلن گلیکول در محلول ماینوکسیدیل اتفاق می افتند .این عوارض عبارتند از خشکی پوست ، پوسته ریزی ، خارش وقرمزی پوست .اخیرا شکل کف (foam) ماینوکسیدیل هم به بازار آمده است که عوارض جانبی را ندارد .گاهی هم این محلول باعث افزایش رشد موها در صورت ومناطق دیگر بدن می شود که بیشتر در خانم ها رخ داده ولی اهمیتی ندارد زیرا خودش خوب می شود . به نظر مولف بهتر است ماینوکسیدیل در زمان حاملگی استفاده نشود .

همانطور که گفته شد پس از قطع مصرف ماینوکسیدیل اثرات مثبت درمانی آن به تدریج از بین رفته تمامی موهائی که درطول مدت مصرف دارد نگه داشته شده ونریخته اند ویا موهایی که به کمک دارو رشد مجدد داشته اند همه یکباره می ریزند وفرد به فرمی که باید بدون مصرف دارومی بود در می آید .ولی سبب ریزش موهائی که نباید تا آن زمان می ریخت نمی شود ، به عبارت دیگر برای حفظ اثرات آن بایستی مصرف دارو را تا آخر عمر ادامه داد.
در صورتی که فرد می خواهداقدام به کاشت موی طبیعی نماید بایستی استعمال ماینوکسیدیل را از چند هفته قبل از عمل قطع نموده زیرا این دارو عروق خونی را گشاد کرده ولذا احتمال خونریزی در حین عمل افزایش می دهد و2 هفته بعد از عمل مصرف را از سر گیرد .رعایت این دوره ی زمانی ناشی موجب می گردد که از ریزش موقتی موهای اطراف منطقه کاشت (که به دلیل شوک ناشی از عمل است ) تا حد زیادی ممانعت به عمل آید .

خدمات زیبایی 18 بهمن 1395

جوان سازی پوست صورت

امروزه با توجه به پيشرفت سريع علوم در زمينه هاي مختلف، در زمينه جوانسازي پوست شاهد تحولات وسيعي هستيم. شايد بتوان گفت كه جوانسازي پوست از ديد بيماران و ديدگاه متخصصين بيشتر به طرف روشهاي غير تهاجمي تمايل پيدا كرده است.
از بين اين روشها مي توان به تزريق سلولهاي فيبروبلاست و راديوفركوئنسي اشاره كرد. مركز تحقيقات بيماريهاي پوستي و سالك علاوه بر پيشرفتهاي علمي در درمان بيماريهاي پوستي، موفقيتهاي چشمگيري در زمينه زيبايي پوست نيز به دست آورده است. از جمله طرح تزريق سلولهاي فيبروبلاست همراه با راديوفركوئنسي و ميكرودرم ابريشن در بازسازي پوست است كه با ميكرودرم ابريشن اپيدرم و با راديوفركوئنسي درم بازسازي مي شود و با تزريق سلولهاي فيبروبلاست به عنوان يك پركننده طبيعي و اتولوگ كه موضوع روز دنياست، تحولي در پوست فرد ايجاد مي شود.
كه هر كدام به طور جداگانه در ذيل توضيح داده مي شود :

1- كاربرد تزريق سلولهاي فيبروبلاست در جوانسازي پوست :
ديدن خطوط چين و چروك روي صورت در آينه براي همه ما منظره غم انگيزي است. اكثر ما حساسيت ويژه اي نسبت به پوست خود خصوصاٌ پوست صورت داريم. با وجود همه مراقبت ها و روشهايي كه براي جلوگيري از بروز چين و چروك در پوست وجود دارد پيري فرايندي ناگزير است و اگر چه اكثر روشهاي درمان پوست معمولاٌ بسيار گران هستند اما گرايش مردم به جوانسازي پوست و متعاقب آن تلاش دانشمندان براي ابداع روشهاي تازه روز به روز افزايش مي يابد. در ايران تكنيك تازه اي براي درمان چين و چروك در حال بررسي است كه پيش از اين تنها متخصصان آمريكايي آن را به كار برده اند.
اين روش كه به آن سلول درماني گفته مي شود از سوي محققان مركز تحقيقات بيماريهاي پوست و سالك با همكاري دانشگاه علوم پزشكي اصفهان و تهران و پژوهشكده رويان مورد بررسي و اجرا قرار گرفته است .

سلول درماني به تكنيك ها و فناوري هاي جديدي گفته مي شود كه اساس آن جايگزيني سلولهاي بيمار و دچار اختلال عملكرد با سلولهاي سالم است.
خصوصيت اين سلولها اين است كه با ورود در بدن تمايز مي يابند و به سلولهاي اختصاصي همان بافت تبديل مي شوند. از اين خاصيت در درمان چين و چروك صورت استفاده شد، در اين روش ابتدا قسمت كوچكي از پوست پشت گوش بيمار يعني حدود 3 تا 4 ميلي متر مربع را پس از بي حسي برداشته و به محيط كشت اختصاصي انتقال مي دهيم. پس از اين مرحله سلولهاي بنيادي استخراج و تحريك به تكثير مي شوند.
سپس 3 تزريق با فواصل 2 هفته اي انجام مي شود در اين روش بهبودي به مرور زمان انجام مي شود و بيمار با فواصل 3 ماهه ويزيت مي شود سلولهاي بنيادي تزريق شده شروع به توليد كلاژن مي كنند كه ماده اصلي پوست است و مي تواند چروكها را برطرف و ظاهر جديدي به چهره بيمار بدهد.
در مطالعات انجام شده دوام حداقل 3 ساله با اين روش گزارش شده است و تصور مي شود كه پايداري آن بيش از اين هم باشد. بعلاوه اين تكنيك به صورتي است كه مي توان سلولهاي فرد را در حالت يخ زدگي نگهداري كرده و در صورت نياز در آينده مجددا از آن استفاده كرد.

اين روش يك متد اتولوگ است يعني از سلولهاي بدن خود بيمار استفاده شده و مجدداً همان سلولها به بدن فرد تزريق مي شود لذا خطر تحريك سيستم ايمني وجود ندارد و سلولهاي تزريق شده بيگانه تلقي نشده و دفع نمي شوند همچنين به علت توانايي اين سلولهاي بنيادي در انجام وظيفه خود يعني ساختن كلاژن اين روش آثار طولاني مدت خواهد داشت البته در اين روش عوارضي نيز نظير درد، قرمزي، التهاب و ورم احتمالي در محل تزريق مشاهده شده است كه خوشبختانه موقتي است.

 

2- ميكرودرم ابريشن و جوانسازي پوست :
میکرودرم ابریشن اولین بار در سال 1985 در کشور ایتالیا مورد استفاده قرار گرفت.سپس در اکثر کشورهای اروپایی به عنوان روش بدون عارضه جوان سازی استفاده شد.این روش سپس در کشورهای امریکایی نیز مورد استفاده قرار گرفت.
در این روش با استفاده از دستگاهی خاص نوعی کریستال بسیار ظریف از جنس اکسید آلومینیوم با فشار تنظیم شده ای با سطح پوست در تماس قرار می گیرد و ایجاد تراش بسیار سطحی در لایه های فوقانی شاخی پوست می نماید.ضمنا یک مکش نیز روی پوست انجام می شود که باعث جمع شدن کریستال ها از سطح پوست و همچنین بهتر شدن جریان خون به منطقه و فعال شدن سلول های فیبروبلاست و نتیجتا ترمیم و طراوت پوست میگردد.

موارد استفاده :
رفع جای جوش: فرورفتگی های ناشی از جوشهای قبلی و جای آکنه و جوش با میکرودرم قابل رفع است. جوان سازی پوست: از این روش در درمان چروک های سطحی و کم عمق پوست می توان استفاده کرد.چندین جلسه درمان در این مورد بکار می رود.فواصل درمان را بر حسب وضعیت بیمار می توان تغییر داد و از هفته ای یک بار تا دو هفته یک بار فواصل را اضافه کرد . چروک های خیلی عمیق با این روش درمان نمی شوند ولی قوام کلی پوست پس از چند جلسه درمان بهتر خواهد شد و پوست شفاف تر و محکم تر می شود.چون در این روش سایش پوست سطحی است جوشگاه و تغییر رنگ پوست دیده نمی شود.
به همراه این روش از لیزرهای جوان سازی بدون زخم می توان استفاده کرد که نتیجه درمان را خیلی بهتر می کند .

لک های پیری: این لکها یا مربوط به آفتاب بوده یا در سنین بالا در پوست های روشن دیده می شود .این لک ها با میکرودرم ابریشن قابل درمان می باشد.
لکهای حاملگی: مهمترین اثر میکرودرم ابریشن کمرنگ یا محو کردن لکهای حا ملگی است مخصوصا اگر همزمان با آن از داروهای لک بر استفاده شود.بررسی های اخیری که روی میکرودرم ابریشن انجام شده نشاندهنده افزایش 20 برابری نفوذ ویتامین سی پس از یک جلسه درمان میباشد.این اثر میکرودم در لک هایی که قبلا با درمانهای ضد لک بهبود نیافته اند مشهود تر است.
درمان جوشگاه های(اسکار) آکنه و آبله مرغان: جوشگاه های زخم و اسکارها نباید زیاد عمیق باشد و معمولا" بر حسب نوع اسکار و محل و عمق آن به چندین جلسه درمان هفتگی نیاز دارد .در ترمیم جوشگاه های سوختگی نیز از این روش می توان استفاده کرد.
کوچک کردن منافذ پوست: باز شدن منافذ پوست یکی از مشکلات عمده در خانم ها و آقایان می باشد.یکی از راههای درمان این مشکل استفاده از میکرودرم ابریشن است.بعد از چند جلسه درمان بعلت بافت سازی و محکم تر شدن پوست منافذ پوستی نیز کوچک تر می شود.

درمان و برطرف کردن تاتو یا خالکوبی: خالکوبی های سطحی پوست را نیز می توان با این روش درمان کرد یا از همراهی میکرودرم ابریشن با لیزرهای خاص جهت درمان استفاده نمود.
تمیز کردن پوست و از بین بردن کومدون های سر سیاه: برای از بین بردن جوشهای سر سیاه که بسیار شایع می باشد نیز می توان از میکرودرم ابریشن استفاده کرد.کاهش جوشهای سر سیاه پوست به کم شدن ضایعات جوشهای غرور جوانی نیز کمک خواهد کرد .
درمان ترکهای پوستی: در درمان ترکهای پوست درزمان حاملگی یا چاقی و بلوغ نیر می توان از این روش استفاده نمود که البته خیلی خوب به درما ن پاسخ نمی دهد.

چروک گردن: در درمان چروک های ناحیه گردن و ضایعات این ناحیه نیز از روش میکرودرم ابریشن می توان سود جست .
روش انجام: در ابتدا پوست تمیز می شود و از آرایش و چربی کاملاً پاک می شود و سپس به مدت لازم بر حسب نوع پوست و ضایعه آن که توسط پزشک تعیین می گردد سایش در جهات مختلف و روی قسمتهای مختلف انجام می شود .
زمان لازم حدوداً 30-20 دقیقه در صورت و 20 دقیقه در گردن به طول می انجامد. پس از خاتمه درمان صورت پاک و سپس شسته می شود . یک کرم قابض(مثل اکسید دو زنک یا کالامین) به محل مالیده میشود. به جز مصرف ضد آفتاب مراقبت خاصی پس از درمان لازم نیست و این روش برای افرادی که کار
می کنند مناسب میباشد . تعداد درمان بر حسب تمایل بیمار قابل تغییر می باشد .

3- كاربرد راديوفركوئنسي براي جوانسازي صورت :
Accent راديوفركوئنسي روشي مطمئن، اثر بخش و غير تهاجمي در رفع چين و چروك هاي صورت و بازگرداندن جواني و قوام طبيعي به پوست و رفع چاقي هاي موضعي بدن مي باشد.
روش ها متفاوتي براي جوان سازي صورت وجود دارد كرمهاي بهداشتي و زيبايي پروسه پيري را به تعويق مي اندازد ولي بيشتر عمل پيشگيري را انجام مي دهند و اثرات درماني آنها معمولاً سطحي و زودگذر است ليزر نير در جوانسازي محدوديتهايي دارد از جمله در افراد با انواع مختلف تيپ پوست، جواب به درمان متفاوت و غيرقابل پيش بيني است و گاهي عوارضي مانند تغيير رنگ پوست و اسكار مشاهده مي شود. روشهاي جراحي نيز اكثراً تهاجمي هستند و عوارض مخصوص به خود را دارند. راديوفركوئنسي از روش هاي نوين و بي ضرر براي جوانسازي است كه هيچگونه عارضه اي ندارد و روشي كاملاً غير تهاجمي و مطمئن است و بعد از انجام آن فرد فوراً به زندگي روزمره بر مي گردد و براي هر نوع تيپ پوستي قابل اجرا است.
روش راديوفركوئنسي جوانسازي را درتمام مناطق صورت، گردن و غبغب به صورت يكنواخت انجام
مي دهد، پس بهتر است قبل از انجام هر كار ديگر ابتدا وسيله اين دستگاه سن پوستي فرد كاهش يابد سپس مي توان در صورت لزوم در مناطق مورد نياز تزريق بوتاكس يا ژل انجام داد.

راديوفركوئنسي چگونه عمل مي كند؟
در حين درمان گرماي كنترل شده به لايه هاي داخلي پوست بدون صدمه به لايه هاي رويي و اپيدرم داده مي شود، كه باعث مي شود:
1- كلاژن سازي كه در طي گذر زمان روند پيري كند شده و كلاژن سازي در پوست تحريك مي شود.
2- گردش خون در منطقه افزايش مي يابد و در ناژلنفاوي و دفع چربيها و توكسين ها افزايش مي يابد.
3- انحلال سلولهاي چربي بوسيله گرما در نواحي كه چاقي موضعي وجود دارد.

احساس گرم شدن يا درد خفيف در حين درمان يا بلافاصله بعد از آن ممكن است روي دهد كه در عرض چند دقيقه از بين مي رود. قرمزي خفيف پوست در منطقه درمان ممكن است اتفاق افتد كه در عرض 24 ساعت از بين مي رود. احساس خشكي پوست ممكن است در 12 ساعت اول بعد از درمان رخ دهد كه معمولاً در عرض 48 ساعت برطرف مي شود و چرب كردن منطقه با ژل آلوورا مي تواند مفيد باشد.
با وجود اينكه، آستانه درد در افراد متفاوت است اما بيشتر افراد به خوبي اين درمان را تحمل مي كنند و احساس ناراحتي اگر هم باشد بسيار خفيف و اندك است و بيشتر احساس يك « ماساژگرم» در ناحيه وجود دارد و احتياج به هيچگونه بي حسي وجود ندارد.
تعداد جلسات مورد نياز، براي صورت 4 دوره درمان با فاصله 4-3 هفته مي باشد و براي افراد بالاي 45 سال هر 6 ماه به صورت نگهدارنده يك بار انجام مي شود.

و 8 جلسه درمان در چاقي هاي موضعي و سلوليت بدن به فاصله هر 2-1 هفته و سپس هر 3-1 ماه انجام ميشود.
راديوفركوئنسي در بيماريهاي قلبي شديد، بيماريهاي كلاژن و اسكولار يا هر بيماري شديد و غيرقابل كنترل، زنان حامله و شيرده، افرادي كه ماركرهاي الكتريكي مثل Pace maker (باطري قلب) يا ايمپلانتهاي فلزي مثل فلز در منطقه هيپ به علت شكستگي استخوان ران يا دريچه هاي فلزي قلب دارند.، منع استفاده دارد. همچنين افرادي كه درمان هاي اخير تزريق ژل يا بوتاكس دارند بايد با رعايت فاصله زماني از تزريق اقدام به راديوفركوئنسي نمايند. (بهتر است قبل از هر نوع تزريق ابتدا راديوفركوئنسي انجام شود بعد از آن در صورت لزوم مي توان تزريق را انجام داد).
بعد از درمان فرد مي تواند فوراً به فعاليتهاي روزمره خود برگردد و هيچگونه محدوديتي وجود ندارد ولي بهتر است تا 48 ساعت از در معرض مستقيم نور خورشيد قرار گرفتن دوري كند و در صورت مواجهه حتماً از ضد آفتاب استفاده مي نمايد. بعد از درمان يك مرطوب كننده مثل ژل آلوورا براي جلوگيري از خشكي پوست كمك كننده است و بهتر است تا 48 ساعت بعد از درمان فقط از مرطوب كننده و ضد آفتاب استفاده شود.

از 48 ساعت قبل از درمان تا 48 ساعت بعد از درمان بهتر است از كرمهاي درماني بخصوص كرمهاي حاوي مواد لايه بردار استفاده نشود.
از مكان هاي خيلي گرم مثل حمام سونا و در معرض اجاق گاز قرار گرفتن تا 48 ساعت اجتناب شود.
براي گرفتن نتيجه بهتر روزانه حداقل 8 ليوان آب نوشيده شود كه باعث دفع مواد زائد و توكسين ها از بدن مي شود.
تحقيق جديدي كه در حال حاضر در مركز تحقيقات بيماريهاي پوستي وسالك در حال اجرا است تلفيق دو روش تزريق سلولهاي فيبروبلاست و راديوفركوئنسي Accent است كه مي تواند اثرات درماني را دو چندان كند و روياي جواني را به واقعيت نزديك كند.

خدمات زیبایی 18 بهمن 1395

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

موهای زائد بدن یکی از معضلاتی است که برای بسیاری از افراد به خصوص خانم ها دردسر ساز می شود .موهای زائد را می توان با روش های  گوناگون از بین برد اما این روش ها تماما موقتی هستند و بعد از مدت کوتاهی دوباره موها رویش پیدا می کنند.لیزر موهای زائد از تکنولوژی های نوین بوده که می تواند موهای زائد را به صورت دائمی و یا نیمه دائمی از بین ببرد.دستگاه هایی که برای لیزر موهای زائد توسط متخصصین استفاده می شود نیز متفاوت می باشد.کلینیک زیبایی رزیتا برای زیبایی پوست شما و از بین بردن موهای زائد از پیشرفته ترین دستگاه برای موهای زائد استفاده می کند که شما می توانید در تعداد جلسات کمتری نتیجه لیزر موهای زائد خود را مشاهده کنید .

لیزر موهای زائد چیست ؟

اشعه لیزر موجود در دستگاه های لیزر می تواند ریشه مو را از بین ببرد به این صورت که پیگمنت هایی که در مو وجود دارد اشعه رابه خود جذب می کنند  و پیاز مو را تخریب می کنند.لیزر موهای زائد یک روش غیر تهاجمی  بوده که می تواند در رویش موهای زائد شما تغییرات شگرفی را ایجاد کند.در ابتدا رویش موها کم  و کمتر می شود و در نهایت موها به صورت بسیار نازک و کرکی شکل در می آیند و در طولانی مدت رشد می کنند.دستگاه  استفاده شده در کلینیک زیبایی رزیتا برای تمامی رنگ های پوست و مو قابل استفاده بوده و می تواند نتیجه موثری را حاصل کند.

لیزر موهای زائد با دستگاه های قدیمی تر چگونه انجام می گرفت ؟

در گذشته دستگاه هایی که برای لیزر موهای زائد استفاده می شد تنها می توانست موهای پوست های روشن را ازبین ببرد  و نتیجه ایی را بر روی پوست های تیره تر نمی گذاشت .اما تکنولوژی به کار برده شده در دستگاه های جدید این قابلیت را دارند که با منابع نوری و با پالس های تنظیم شده و متناسب موها را از بین ببرند.

لیزر موهای زائد در چه مواردی استفاده می شود ؟

افرادی که می توانند بهترین استفاده را از روش لیزر موهای زائد داشته باشند خانم هایی هستند  که به دلایل مختلف موهای ضخیم و تیره ایی بر روی صورت و یا دیگر مناطق بدنشان رویش پیدا می کند در برخی موارد شدت رویش موها به اندازه ایی است که صورت حالتی مردانه به خود می گیرد البته بهتر است در ابتدا پیش از اینکه لیزر موهای زائد برای این افراد انجام بگیرد به متخصص پوست و مو در کلینیک زیبایی رزیتا مراجعه کنند و با انجام آزمایش های لازم دلیل اصلی این مشکل مشخص شود و در ابتدا بیماری مورد نظر درمان شود سپس لیزر موهای زائد انجام بگیرد.

تمامی افرادی که تمایل ندارند  با استفاده از روش های دردناک  موهای خود را از بین ببرند گزینه مناسبی برای استفاده از روش لیزر موهای زائد هستند.

استفاده از لیزر در رفع موهای زائد :

امروزه استفاده از روش های قدیمی نظیر ژیلت ، موم و اپلاسیون جهت بسیار کم شده است ، برای از بین بردن موهای زائد در ایران و اکثر کشورهای اروپایی استفاده از لیزر بسیار مورد استقبال قرار گرفته است .

برای از بین بردن موهای زائد نیاز به چند مرحله درمان است ، بسته به ضخامت موها و جنس موهای زائد تعداد جلسات لیزر موهای زائد متفاوت است .با لیزر موهای زائد می توان تا 80 درصد آنها را برای همیشه از بین برد .

مزایای استفاده از لیزر موهای زائد

یکی از مزیت های لیزر موهای زائد درمان و از بین بردن همیشگی موهای زائد پس از چند جلسه درمان می باشد .

خوشبختانه در کلینیک زیبایی رزیتا لیزر موهای زائد نتایج شگفت انگیزی را بیماران بدست آورده اند به گونه ای که پس از لیزر موهای زائد نهایت رضایت از این امر دارند .از بین بردن موهای زائد با لیزر برای همه پوست ها مناسب است و اشخاص با هر نوع پوستی می توانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند .

معمولا لیزر موهای زائد در اشخاصی که پوست های بسیار روشن دارند و یا اشخاصی که موهای تیره دارند موفق تر عمل می کند.پزشکان بهترین راه برای از بین بردن موهای زائد سینه ، بازو و سینه را استفاده از لیزر می دانند ، البته نیاز به ذکر است با استفاده از لیزر موهای زائد می توان موهای زائد پاها ، دست ها ، پشت و ناحیه واژینال را از بین برد .

علت اثر موفقیت آمیز لیزر در از بین بردن موهای زائد تاثیر لیزر در بخش پیاز موهای زائد می باشد ، هم چنین به علت تاثیر لیزر بر روی پیاز مو می توان بخش عمده ای از بدن را لیزر کرد .

یکی دیگر از مزیت های لیزر موهای زائد کم بودن زمان است ، برای از بین بردن موهای زائد استفاده از لیزر نیاز به زمان کمی دارد .

پس از لیزر موهای زائد کمی تورم و قرمزی رخ می دهد این امر عادی است ،جای نگرانی بابت این مسئله وجود ندارد زیرا پس از مدتی این عوارض جانبی برطرف می گردد .

نتیجه لیزر موهای زائد

همانطور که گفته شد انجام لیزر موهای زائد برای تمامی افراد نتیجه بخش می باشد تنها مدت زمان پاسخ گویی در فرد متفاوت خواهد بود به این صورت که اشخاصی که دارای پوست های روشن هستند و یا اینکه موهای زائد  آنها به رنگ های تیره است نتیجه زودتر و در تعداد جلسات کمتر به بهترین حالت خواهند رسید.در نهایت پیشنهاد می شود که به کلینیک زیبایی معتبر مراجعه کنید و پیش از انجام لیزر با مشاوره لازم شناخت کافی از پوست خود پیدا کنید .

موارد منع لیزر موهای زائد

کسانی که دارای بیماری های پوستی هستند و یا دارای عفونت های پوستی ،زخم های باز ،تبخال  و به طور کل حساسیت های پوستی هستند نباید از این روش استفاده کنند و بعد از درمان باید  برای لیزر موهای زائد خود اقدام کنند.برای اینکه بخواهید از این موضوع مطمئن شوید می توانید در ابتدا به متخصص پوست و مو در کلینیک زیبایی مراجعه کنید .مثلا برای افرادی که دارای سابقه بیماری های پوستی  هستند  در ابتدا متخصص می تواند یک قسمت از کوچک پوست را لیزر کند و بعد از یک هفته به پزشک مراجعه می کند و در صورتی که موردی حساسیت زا مشاهده نشود فرد می تواند موی بقیه مناطق مورد نظر خود را با روش لیزر موهای زائد از بین ببرد.

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد

 • از چند هفته قبل نباید حمام آفتاب بگیرید
 • به هیچ عنوان برای از بین بردن موهای خود از روش هایی که پیاز مو را از بین می برد استفاده نکنید و تنها پیش از لیزر می توانید از ژیلت استنفاده کنید.
 • از تزریق کلوژن که برای جوانسازی پوست استفادده می شود پیش از لیزر خودداری کنید.
 • در روز انجام لیزر از عطر و خوشبو کننده استفاده نکنید تا در مناطق لیزر شده حساسیت های پوستی ایجاد نشود .
 • انجام لیزر درد ندارد و از ژل های مخصوص جهت بی حسی موضعی استفاده می شود .

پس از انجام لیزر موهای زائد ممکن است که :

به دلیل اقدامات انجام شده قرمزی و تورم در نواحی مختلف دیده می شود.

بعد از انجام لیزر از ضد آفتاب با spf مناسب استفاده کنید .

برای مدت سه روز به استخر و یا سونا نروید .

به هیچ عنوان در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید.

مزایای لیزر موهای زائد

 • مورد تایید FAD
 • نیازی به بستری و یا بی هوشی ندارد و شما می توانید بلافاصله بعد از لیزر تمامی فعالیت های خود را انجام دهید.
 • موهای زائد نواحی بزرگ را می توان به راحتی و در مدت زمان کم از بین برد.
 • در صورتی که لیرز توسط متخصص با تجربه انجام بگیرد به هیچ عنوان به پوست آسیبی نخواهد رسید .
 • زیبایی پوست فراهم خواهد شد .
 • می توان مقدار نور لیزر را برای مناطق مختلف ،متفاوت و متناسب تنظیم کرد .
 • در مقایسه با دیگر روش ها درد کمتری دارد .
 • شما می توانید برای مشاوره به اینستاگرام و یا کانال تلگرام کلینیک زیبایی رزیتا بپیوندید.

مراقبت های پس از لیزر موهای زائد :

 1. از ضد آفتاب مناسبی استفاده نمایید ، بهتر است ضد آفتاب SPF بالای 30 استفاده می کنید .
 2. بهتر است بر حفظ فولیکول موها از کندن موها و یا استفاده از روش های قدیمی نظیر اپیلاسیون اجتناب نمایید .
 3. قبل از انجام لیزر موهای زائد از برنزه کردن پوست اجتناب نمایید ، زیرا پوست های که تیره می باشند کمتر اشعه فولیکول را جذب می کنند در نتیجه تاثیر دستگاه لیزر موهای زائد کمتر است .
 4. برای کاهش حساسیت های پوستی توصیه می شود حتما از یک کرم بی حسی پس از لیزر موهای زائد استفاده نمایید .
 5. در صورت لیزر موهای زائد زیر بغل از مصرف عطر و یا دئودورانت پرهیز نمایید .
 6. توصیه می شود فاصله بین جلسات لیزر با مشورت پزشک معمولا 4 الی 12 هفته است .
 7. در صورتی که می خواهید لیزر موهای زائد را انجام دهید از مصرف کرم های ضد آکنه پرهیز نمایید .
 8. پس از لیزر موهای زائد از قرار گرفتن در معرض آفتاب پرهیز نمایید .
 9. پس از لیزر موهای زائد ممکن است کمی تورم و ناراحتی برای شخص رخ دهد این عوارض جانبی پس از مدتی برطرف می گردد بنابراین جای نگرانی نیست ولی اگر حساس می باشید بهتر است از ژل آلوئه ورا و یا لوسیون بدن استفاده نمایید .
 10. تا دو هفته پس از جراحی زیبایی بینی باید از رفتن به سولاریوم پرهیز نمایید .
 11. تا دو روز پس از لیزر موهای زائد از رفتن به استخر ، شنا ، سونا و ورزش های سنگین اجتناب بورزید .
 12. برای دیدن نتیجه نهایی لیزر موهای زائد نیاز به 4 هفته زمان است .
 13. برای گرفتن نتیجه بهتر پس از لیزر موهای زائد نیاز است که به مدت 24 ساعت از آرایش کردن پرهیز نمایید .

شما عزیزان می توانید مراقبت های پس از لیزر موهای زائد را در مقاله مراقبت های پس از لیزر موهای زائد مطالعه نمایید

شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود در خصوص لیزر موهای زائد را باشماره ی زیر درمیان بگذارید .

02122656305

02122660448

کلینیک پوست و مو و لاغری رزیتا ، با هدف ارتقای سطح کیفی خدمات پوست، مو و زیبایی در خدمت مراجعین گرامی خواهد بود ،  کلینیک تخصصی پوست و مو رزیتا  محیطی ایمن و بهداشتی  مجموعه ای است دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت و مجهز به آخرین تکنولوژی های روز دنیا ، در این مرکز از پیشرفته ترین تجهیزات که دارای بالاترین استانداردهای مورد تایید وزارت بهداشت و درمان ایران و نیز استانداردهای FDA می باشد استفاده شده و خدمات ویژه ای به مراجعین گرامی ارائه خواهد شد.

خدمات زیبایی 18 بهمن 1395

تزریق ژل و بوتاکس

چروک‌های صورت دو نوع‌اند:

۱- نوع دینامیک که بر اثر حرکت مکرر عضلات.صورت در طی سال‌ها ایجاد می‌شوند.
۲- نوع استاتیک که در اثر کاهش کشسانی پوست به علل متفاوتی ازجمله جاذبه زمین به وجود می‌آیند.
سال‌ها تنها راه درمان چروک‌های استاتیک لیفتینگ (lifting) صورت و ابرو بود که البته چروک‌های دینامیک را درمان نمی‌کرد.

تزریق ژل و بوتاکس

تزریق ژل برای از بیـن بردن خط اخم، صــاف کردن چین های عمیق دو طرف دهان، برجسته کردن گونه و حجم دادن و پروتز لب است و در حال حاضر بهـترین روش در سراسر دنیا تزریق ژل های هیالورونیک است . ماندگاری این ژل ها معمـولاً ۶ تا ۹ ماه بـوده و سپـس جذب می شوند . مختـصری قـرمـزی و تورم در محـل تزریق تا چند روز باقی خواهد ماند . این ژل ها نیـازی به تست حساسیت ندارند و آلرژی ایجاد نمی کننـد. و در زیر پوست حرکت و ریزش ندارند .

تزریق چربی(لیپوترانسفر) روشی است که در آن سلولهای چربی نواحـی پهلو و شکم بیمار را به میزان لازم (حدوداً ۲۰ الی ۵۰ سی سی ) خارج کرده و پس از جدا سازی سلولهای زنده چربی، آنها را بعنوان یک فیلر بیـولوژیک، به منظور حجم دادن به ناحیه ای از بـدن یا صـورت، پر کـردن نقـص پوسـتی و اغلب با هدف جوان سازی صورت ، در نواحی مورد نظر تزریق می کنند . سلولهای چربی را می توان با PRPمخلوط و سپس در محل هـای مورد نظـر تزریق نمود . با این عمل ماندگاری نتایج درمان افزایش یافته و نتـایج حاصله زیباتر و ماندگارتر می شود .


تزریق بوتاکس در صـورت به خصـوص خط اخـم، خطوط پیشانی و دور چشم موجب بلوک شدن انتــقال سیگنالهای شیمیائی از پایانه های عصبـی به عضـلات صورت گردیده و در نتیجه عضـلات صـورت از حـالت انقباض بیرون آمده و ریلکس می شود. چروک هـا باز شده و پوست ظاهر جوان تری پیـدا خواهد کرد.

آثـار بوتاکس ۳-۴ ماه بیشـتر باقـی نمی مانـد و نیاز به تزریق مجدد خواهد داشت.پس از چند نوبت تزریق طول مدت اثر آن بیشتر می شود و عادت اخـم کـردن و حرکت دادن عضلات صورت در فرد کمتر می شود .

چند نوع ژل وجود دارد و ماندگاری هر کدام چقدر است؟

ژل های موقت بین ۶ تا ۱۸ ماه و ژل های دائم حداقل تا ۶ سال ماندگاری دارند.
ژل های موقت مثل کلاژن ها و هیالورونیک اسیدها بوده و اسامی مختلفی مانند ژوودرم، روفیلان، روی درم، ماتریدکس و… دارند.
ژل های دائم در اصل همیشگی بوده، اما چون بعد از گذشت ۵ تا ۶ سال کوچک تر شده و بافت های بدن نیز تحلیل می روند، ماندگاری آن ها را باید بین ۵ تا ۱۰ سال در نظر گرفت. امروزه ژل های دائم به طور عمده شامل پلی اکریل آمید و پلی متیل متاکریلات می باشند.

از نظر علمی چه تفاوتی بین ژل های دائمی پاژ (اوکراین) و آکرامید (سوئیسی) وجود دارد؟

ایجاد عوارضی همچون حساسیت نسبت به نوع آکرامید خیلی کم تر می باشد و با توجه به اینکه فرمول هر دو ژل دارای ماندگاری یکسانی می باشد، تفاوت عمده در میزان درجه خلوص و مواد افزودنی به ژل پاژ و بسته بندی و تکنولوژی تولید آنهاست و ژل پاژ برای جاهای ظریف مانند لب و خط خنده مناسب نمی باشد.

آیا تزریق بوتاکس، عوارضی را به دنبال دارد؟

عوارض بوتاکس به طور معمول، جز ضعف عضلات ناحیه اطراف محل تزریق، جدی نمی باشد. البته در صورتی که تزریق ژل به چانه ،صورت و گونه ها  توسط پزشک با تجربه انجام شود، هیچ گونه عارضه ای نخواهد داشت، ولی بیمارانی که بیماری های عصبی و عضلانی دارندو در فاز حاد هستند و یا زنان باردارو شیرده نبایستی از آمپول بوتاکس استفاده کنند،مضاف بر این که دیده شده تزریق بوتاکس باعث فروکش کردن سردردهای میگرنی در بسیاری از افراد می شود، اما گاهی ممکن است سردرد به صورت موقت برای مدت چند روز اتفاق افتد و یا علایمی دال بر حساسیت ایجاد شود که آن هم موقتی و گذراست.

نکته حائز اهمیت این است که برای تزریق بوتاکس حتما به متخصص مراجعه فرمایید.

خدمات زیبایی 18 بهمن 1395

درمان و رفع سلولیت

سلولیت چیست؟


 سلولیت شرایطی است که زیر پوست چربی جمع می شود. این مشکل به سادگی اشاره به جمع شدن چربی قابل مشاهده در زیر پوست دارد که در نقاط مختلف بدن دیده می شود. در این حالت پوست فرد ناصاف و غیر هموار به نظر می رسد، زیرا تجمع چربی باعث وارد کردن فشار به بافت های پیوندی زیر پوست می گردد.
سلولیت بطور وسیع در بین بسیاری از ایرانیان و بطور خاص خانم ها مشاهده می شود. هر چند این مشکل خطرناک نیست اما اکثر افراد به خاطر ظاهر سلولیت ناراحت هستند و ترجیح می دهند از روش های درمانی مناسب مانند مزوتراپی و ... برای رفع آن استفاده کنند. کلینیک دکتر طرزی یکی از مراکز تخصصی است که می تواند بهترین روش درمان سلولیت  مورد نیاز را در این رابطه در اختیار افراد متقاضی قرار دهد.

 

عوامل ابتلا به سلولیت


 هر چند بسیاری افراد، ابتلا به سلولیت را با اضافه وزن مرتبط می دانند، این مسئله همیشه علت ایجاد مشکل نیست. به عبارت دیگر حتی افراد لاغر نیز ممکن است در نقاط مختلف بدن خود به مشکل سلولیت دچار شوند. به هر حال، در صورتی که شما اضافه وزن دارید، کاهش وزن بطور مشخص می تواند به بهبود ظاهر و از بین بردن سلولیت کمک موثر نماید.
علاوه بر این عوامل دیگر نیز می تواند بر مقدار سلولیت تاثیر گذاشته و میزان بروز آن را تحت تاثیر خود قرار دهد. برخی از این عوامل به شرح زیر هستند:

 • آهسته بودن متابولیسم
 • رژیم غذایی نامناسب
 • تغییرات هورمونی
 • هیدراسیون
 • انجام ندادن فعالیت های ورزشی
 • سطح کلی چربی بدن فرد
 • رنگ و ضخامت پوست

 

آیا درمان های خاص برای بهبود ظاهر سلولیت وجود دارد؟

2

امروزه محصولات و درمان های مختلفی برای خلاص شدن از سلولیت در ناحیه باسن و لاغر کردن ران وجود دارد. اما شواهد زیادی وجود ندارد که ثابت کند بعضی از این روش های درمانی در واقع موثر هستند. بعضی از این درمان ها شامل استفاده از کرم ها، شستشوی پوست، استفاده از پوشش سلولیت، رژیم غذایی، درمان با رولر ساکشن، لاغری با بادی جت است.

 

آیا درمان سلولیت برای من مناسب است؟

هر چند درمان سلولیت در کلینیک زیبایی دکتر طرزی به معنی کاهش وزن نیست، بیمار احتمالاً با کاهش اندک در اندازه های بدن و زیباتر و صاف تر شدن ظاهر پوست خود پس از یک دوره درمانی مواجه می شود. در صورتی که شما هم اکنون از نظر فیزیکی فعال هستید و از یک رژیم غذایی سالم استفاده می کنید، نتایج این روش درمانی رضایت بخش تر خواهد بود و با کاهش وزن بیشتر مواجه خواهید شد. روش درمانی کویتیشن مافوق صوت می تواند برای افرادی مناسب باشد که با مشکلات خاص در ارتباط با از بین بردن بافت چربی در نواحی خاص بدن خود مواجه هستند و با استفاده از رژیم غذایی و انجام تمرین های ورزشی نتوانسته باشند این چربی را از بین ببرند. این روش درمانی می تواند یک ظاهر بهتر و صاف تر برای پوست شما ایجاد نماید.

پس از درمان سلولیت چه انتظاری می توان داشت؟

این روش درمانی برای اکثر افراد بدون درد است و ناراحتی خاص پس از درمان برای بیماران به همراه ندارد. در این حالت ممکن است بیمار با احساس سوزش یا گرما در طول درمان مواجه شود. با وجودی که ایجاد علائم سلولیت در موارد نادر مشاهده می شود، با این وجود احتمال آن در بعضی افراد وجود دارد و در اکثر موارد این علائم بسیار خفیف هستند. بعضی از موارد قرمزی پوست و التهاب بی اهمیت نیز ممکن است بلافاصله پس از درمان در فرد بیمار مشاهده گردد.

چه مدت نتایج درمان سلولیت دوام و ماندگاری دارد؟

نتایج درمان کویتیشن لاغری بلافاصله و به صورت بلند مدت پس از اولین جلسه درمان مشاهده می شود و این نتایج با کاهش چند سانتی متر در محیط دور کمر و نیز بعضی نتایج دیگر پس از چند جلسه درمان همراه است. افزایش سن، تغییرات هورمونی، و ساختار بافت در ناحیه تحت درمان دارای تاثیرات خاص بر نتایج این روش درمانی هستند. به منظور حفظ این نتایج، مهم است از رژیم غذایی مناسب و تمرین های ورزشی استفاده کرد.
این نتایج معمولاً پس از اولین جلسه درمانی ایجاد می شود، اما این شرایط به تدریج در طول یک دوره شش ماهه بهبود پیدا خواهد کرد. متخصصان این کلینیک در ادامه نتایج نهایی درمان را در جلسات ملاقات با بیمار بررسی خواهند کرد. به منظور دستیابی به بهترین نتایج ممکن، در اکثر مواقع به شش تا دوازده جلسه درمانی نیاز است. با این وجود، در اکثر مواقع مشاهده می شد که افراد بیمار یک تا سه اینچ پس از فقط یک جلسه درمانی اندازه کم می کنند. این نتایج می تواند با توجه به واکنش بیمار به روش درمانی و ناحیه تحت درمان در بین افراد متفاوت باشد. نتایج این روش درمانی را می توان پس از یک جلسه درمان مشاهده کرد و با گذشت چند روز تغییرات اساسی تر نیز در این رابطه ایجاد می شود. هر یک از این جلسات درمانی بر اساس جلسه درمانی قبل تنظیم می شود. سلول های چربی درمان شده با لیپوساکشن کویتیشن مافوق صوت مجدداً نمی توانند رشد کنند و به همین خاطر نتایج درمان در این حالت ماندگار و طولانی مدت خواهد بود. به هر حال، طول مدت ایجاد تغییر در ظاهر بدن بستگی خاص به سبک زندگی بیمار دارد. مقدار غذایی که مصرف می کنید و مقدار فعالیتی که انجام می دهید می توانند بر نتایج بلند مدت درمان تاثیر داشته باشند.
بنابراین توجه داشته باشید در صورتی که کالری بیش از حد طبیعی نیاز بدن خود مصرف کنید، احتمال افزایش وزن و تجمع چربی در نواحی مختلف بدن افزایش یافته و ممکن است نتایج این روش درمانی با افزایش وزن به تدریج از بین بروند. درمورد عوارض کویتیشن هم باید این روش بدون هیچ عمل جراحی و عارضه برای شما خواهد بود و از این بابت نگرانی نداشته باشید.

آیا درمان سلولیت بی خطر است؟

کلینیک زیبایی دکتر طرزی هیچگاه به بیماران خود روش های درمانی خطرناک پیشنهاد نمی کند. در این کلینیک بهترین خدمات درمانی با اطمینان از بی خطر بودن آنها به افراد بیمار ارائه می شود. لیپوساکشن امواج مافوق صوت معمولاً نیازمند استفاده از مواد بی حسی نیست و باعث ایجاد درد برای بیمار نمی شود. کویتیشن امواج مافوق صوت می تواند بسیار ایمن باشد و به عنوان یک روش درمانی غیر تهاجمی دستیابی به نتایج بهینه را بدون نیاز به عمل جراحی امکان پذیر کند. با این وجود، بسیاری از افراد ممکن است پس از درمان با التهاب در پوست خود مواجه شوند و این التهاب با گذشت چند ساعت از تکمیل درمان از بین می رود.

3

پس از تکمیل درمان چه اتفاقی خواهد افتاد؟

بیمار می بایست حداقل سه روز پس از درمان از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کند. انجام این کار می تواند بیمار را از بی خطر بودن فرآیند درمان مطمئن کرده و نیز فرآیند بهبود وی را تسریع نماید. به این منظور لازم است مطمئن شوید مقدار آب بدن در سطح مناسب قرار دارد. نوشیدن هشت لیوان آب در روز می بایست در این شرایط مناسب باشد. همچنین مصرف یک رژیم غذایی کم کالری و متعادل نیز می تواند دستیابی به حداکثر نتایج را امکان پذیر نماید.

هزینه درمان سلولیت چقدر است؟

هزینه درمان سلولیت در کلینیک زیبایی دکتر طرزی با توجه به نواحی تحت درمان و تعداد جلسات درمانی مورد نیاز متفاوت می باشد. در صورتی که شما به دنبال استفاده از این روش درمانی هستید، بهتر است جهت مشاوره به این کلینیک مراجعه کرده و با یکی از پزشکان متخصص ما به منظور تعیین نیازهای درمانی و نیز هزینه درمان خود صحبت نمایید. جلسات درمانی در این حالت معمولاً حدود 150 هزار تومان و بیشتر است. افرادی که از یک بسته درمانی شش جلسه ای استفاده می کنند، می توانند از تخفیف خاص در این رابطه بهره مند شوند.

انواع مختلف روش ها و رویکردهای درمانی


 کویتیشن امواج مافوق صوت می تواند یکی از بهترین روش های درمانی قابل استفاده برای از بین بردن سلولیت  باشد. این شرایط به معنی این است که این روش درمانی می تواند سلول های چربی را با نتایج به نسبت سریع از بین برده و حذف بلند مدت سلول های چربی از بدن را مشابه روش لیپوساکشن یا روش های مانند آن بدون هر گونه درد یا عمل جراحی به همراه داشته باشد و باعث لاغری موضعی اندام ها از جمله  کوچک کردن ران شود. پیشرفت های پزشکی تکنولوژیک امروزه این امکان را فراهم کرده است که بتوان با استفاده از دوز های پایین امواج مافوق صوت سلول های چربی را کاهش داد و از این روش بیشتر در ناحیه پهلو یا فک ها و برای لاغری ران پا استفاده می شود. امواج مافوق صوت با فرکانس پایین می تواند برای از بین بردن تاثیرات مختلف بزرگ شدن و تجمع چربی در نواحی مختلف بدن مفید باشد. کویتیشن می تواند با استفاده از فرآیند لیپولیز اسیدی، سلول های چربی در آدیپوسیت را با استفاده از یک پدیده به نام کویتیشن پایدار مصرف کند و نیز باعث افزایش سطح نفوذ آدیپوسیت شود. علاوه بر این، بخشی از آدیپوسیت می تواند توسط کبد جذب شده و از طریق ادرار دفع شود. به همین خاطر همیشه به افراد بیمار توصیه می شود در هنگام استفاده از این روش درمانی مقدار زیادی آب بنوشند و مطمئن شوند که این کار را در روز درمان و روزهای پس از آن نیز انجام می دهند. این روش درمان را می توان در نواحی کوچک و خاص بدن استفاده کرد، اما با وجودی که این روش بیشتر جنبه زیبایی دارد، یک روش درمانی بدون ریسک و خطر برای بیمار نیست.
کویتیشن سلولیت می تواند به عنوان یک روش درمانی جایگزین برای لیپوساکشن جراحی نیز استفاده شود و به این منظور می توان از تکنولوژی لیزر در نواحی وسیع بدن بهره برد. کویتیشن امواج مافوق صوت در واقع نیازی به اطاق عمل ندارد و همچنین نیازی به استفاده از داروهای بی حسی ندارد، زیرا این روش می بایست بدون درد باشد و امکان انجام آن در کلینیک به صورت سرپایی وجود دارد.

درمان کویتیشن مافوق صوت


 درمان کویتیشن مافوق صوت یک روش درمان زیبایی برای سلولیت است که در آن از تکنولوژی مافوق صوت برای تبدیل سلول های چربی به مایع و دفع طبیعی آنها از بدن از طریق سیستم فیلتر کردن استفاده می شود. این روش درمانی یک روش غیر تهاجمی است که می تواند بدون نیاز به ایجاد شکاف یا استفاده از داروی بی حسی نتایج مورد نظر را برای افراد بیمار فراهم نماید.

درمان با امواج مافوق صوت دقیقاً چگونه است؟

در این روش از فرکانسی در بازه 40 هزار تا پنج میلیون هرتز برای درمان استفاده می شود. این نوع طول موج ها می تواند به سلول های چربی آسیب وارد کرده و بدون ایجاد مشکل خاص برای سایر بافت ها یا ساختارهای بدن مشکل را بر طرف کند. افراد بیمار می توانند نتایج این روش درمانی را با گذشت چند ساعت پس از تکمیل کویتیشن مافوق صوت مشاهده نمایند. دستگاه تولید کننده امواج مافوق صوت می تواند یک طول موج قوی قابل جذب برای سلول های چربی ایجاد کند. این طول موج باعث وارد شدن فشار به ساختار سلول چربی شده و در ادامه تبدیل آن به مایع را به همراه دارد. این مایع در ادامه می تواند توسط سیستم متابولیک استاندارد بدن مصرف یا دفع شود.
کویتیشن امواج مافوق صوت می تواند سلول های چربی را با سرعت زیاد از بین ببرد و به این ترتیب ممکن است ظرفیت ذخیره سازی چربی در محل تحت درمان بطور قابل توجه کاهش یافته یا حتی حذف شود. افراد بیمار می توانند نتایج این روش درمانی را به تدریج مشاهده کرده و با بهبود در وضعیت سلول های چربی مواجه شوند.

سفت کردن پوست با امواج رادیویی


 در زمان استفاده از امواج رادیویی برای رفع سلولیت بیمار با احساس سوزش کوتاه مدت مواجه می شود که می تواند درد نیز برای بیمار به همراه داشته باشد. امواج رادیویی را می توان به عنوان یک روش درمانی خاص برای بهبود وضعیت پوست بدون نیاز به عمل جراحی و نیز به عنوان بخشی از فرآیندهای درمانی در کلینیک مورد استفاده قرار داد. در این حالت با توجه به اندازه و ناحیه تحت درمان، رادیو درمانی به حدود 30 دقیقه زمان برای ناحیه صورت و هفتاد دقیقه زمان برای سایر نقاط بدن نیاز دارد.
بیمار پس از درمان می تواند بلافاصله فعالیت های عادی خود را شروع کند و در این زمان معمولاً نیازی به مرخصی گرفتن یا ریکاوری نیست. در این شرایط کمی قرمزی در پوست بیمار ایجاد می شود، اما این شرایط به فاصله کوتاه پس از درمان بر طرف خواهد شد. علاوه بر این بیمار ممکن است با گرم شدن ناحیه تحت درمان رو به رو شود، ولی این مشکل در شرایط نادر اتفاق می افتد. پس از این درمان نیازی به مراقبت خاص از وضعیت بیمار نیست. با این وجود، به عنوان بخشی از مراقبت های عادی از پوست، لازم است از کرم های ضد آفتاب در این شرایط استفاده شود. نتایج درمان صورت در این حالت می تواند از چند ماه تا چند سال دوام و ماندگاری داشته باشد و ماندگاری آن بستگی به فرآیند افزایش سن بیمار دارد. این روش درمانی ممکن است به تدریج و هفته ای یک بار برای حدود شش هفته برای بیمار استفاده شود و پس از آن برای حفظ نتایج این جلسات درمانی به صورت ماهانه تکرار می شود و به این ترتیب می توان وضعیت پوست قوی تر و صاف تر در کل بدن بیمار ایجاد کرد.

آماده شدن برای درمان سلولیت


 قبل و بعد از درمان سلولیت استفاده از یک رژیم غذایی کم کالری و مناسب و نیز نوشیدن حداقل هشت لیوان آب در روز می تواند در دستیابی به نتایج درمانی مناسب سودمند باشند. از بین بردن چربی در زمانی که بیمار مقدار زیادی آب می نوشد، ساده تر است و نوشیدن آب نقش کلیدی در حذف بافت چربی جمع شده در بدن پس از درمان دارد.
در این شرایط به افراد بیمار توصیه می شود برای حداقل سه روز قبل از درمان الکل مصرف نکنند. مواد غذایی روغنی و سرخ شده به همراه غذاهای تند نیز می بایست سه روز قبل از درمان سلولیت مصرف نشوند. برای تاکید بیشتر قابل ذکر است که چند ساعت قبل از شروع درمان نوشیدن مقدار زیاد آب می تواند نقش کلیدی در دستیابی به نتایج درمانی بهینه داشته باشد.

خدمات زیبایی 18 بهمن 1395

رژیم لاغری بر اساس مزاج طب سنتی

درمان چاقی و لاغری

از نگاه طب سنتی چاقی نشان از افزایش رطوبت(تری)است و لاغری نشان

 

از افزایش خشکی در تن است.حال هرکدام از اینها به دو دسته تقسیم میگردد.

افزایش تری میتواند از آن یک فرد بلغمی باشد یا دموی .برعکس افزایش

خشکی هم میتواند از آن یک فرد صفراوی باشد یا سوداوی.با توجه به مزاج

نحوه درمان متفاوت خواهد بود.همانطور که میدانید در طب سنتی درمان به ضد

است یعنی به طور کلی جهت درمان چاقی نیاز است که رطوبت را در تن کاهش

 دهیم و بالعکس جهت درمان لاغری باید رطوبت را به تن برگردانیم.

حال به تفکیک مزاج توضیح میدهیم:

**توجه:درذهنتان شخصی را درنظر بگیرید با قد۱۷۰ سانتی متر براین اساس

وزن ایده آل هر مزاج را تعریف میکنیم.

الف)دموی ها:یک فرد دموی استعداد چاقی فراوانی دارد.ضمن اینکه معمولا

بسیار خوش اشتها هستند.به همین دلیل معمولا اضافه وزن دارند.برای یک

دموی ایده آل با توجه به پیش فرض بالا وزن ایده آل بین۷۷تا ۸۰ کیلو مناسب

است.حال اگر یک دموی مزاج از حالت تعادل خارج شد اقدامات زیر را جهت

کاهش وزن باید انجام دهد:

۱-رژیم ترک ناهار به مدت ۴۰ الی ۱۲۰ روز

۲-ترک آب یخ خوردن و ترک آب بین غذا و تا حد امکان یک الی دو ساعت بعد

غذا آب بنوشد.ضمنا خوردن هرچیز سرد(منظوردمای جسم است)برایش مضر

است.

۳-کاهش جدی سردیها مخصوصا سرد و ترها

۴-ورزش نیمه سنگین سفارش میشود که روزانه انجام گردد.

۵-بادکش روی شکم یک شب در میان ۴۰ مرحله هر بار نیم ساعت.

۶-روغن مالی روی شکم هر شب با روغن سیاه دانه.

۷-خوراک روغنهای گرم از قبیل کنجد . زیتون و حیوانی(گاوی)

**توجه:بهترین زمان برای کاهش وزن دمویها اول فصل پاییز و دوم زمستان

است.به این دلیل که نیازشان به خوراک سردیها کمتر است.

ب)صفراویها:یک فرد صفراوی معمولا استعداد چاقی ندارد و به ندرت آن هم در

سنین بالا دچار چاقی های موضعی میگردد.بیشتر صفراویها قصدچاق شدن

دارند.چراکه پایه بدنشان گرم وخشک است.با پیش فرض گفته شده یک صفراوی

معتدل باید وزنی در حدود ۶۸ تا ۷۲ کیلو داشته باشد.اگر وزن کمتری داشته

باشد با خوراک سرد و ترها میتواند به وزن ایده آل خود برسد.اما باید توجه

داشته باشد که اگر زیاده روی کند معده اش سرد میشود و فقط معده اش جلو

میاید و کل اندام چاق نمیشود.برای اینکار باید از سردیهای آرام همراه با گرمی

آرام استفاده کرد:مثلا یکی از موارد زیر را ۴۰ الی ۱۲۰ روز را به عنوان دارو

استفاده کند تا به وزن ایده آل برسد.

۱-یک لیوان شیر طبیعی به همراه کمی عسل یا خرما

۲-یک لیوان ماالشعیر طبی به همراه کمی عسل

**طرز تهیه ماالشعیرطبی:۱۴ لیوان آب+یک لیوان جو را حرارت میدهید تا زمانی

که جو بشکفد بلافاصله صاف کنید و در یخچال نگه دارید.

۳-شبی یک لیوان عرق کاسنی با کمی عسل

**بهترین فصل برای صفراوی ها زمستان است.

ج)سوداویها:با توجه به پیش فرض گفته شده وزن ایده آل یک سوداوی ۶۳ تا۶۸

کیلو میباشد.اگر وزن کمتر باشد از موارد زیراستفاده شود.خوراک گرم و تر برای

 این افراد آنها را به وزن ایده آل میرساند:

۱-شبی یک لیوان عرق یونجه با کمی عسل

۲-خوردن روزی ۷ عدد خیار با ۷ عدد خرما

۳-خیس دادن ۱۰ عدد انجیر داخل شیر و صبح ناشتا خوردن

۴-انگور روزی ۳ الی ۴ خوشه

۵-روزی ۱۴ عدد بادام درختی را دانه دانه مثل آدامس بجوید.

**بهترین فصل برای سوداویها فصل بهار است.

د)بلغمی ها :این افراد بسیار مستعد چاقی هستند.وزن ایده آل آنها بین ۷۴ تا

۷۸ کیلو میباشد.بهترین فصل برای لاغری یک بلغمی تابستان است.به هر

حال برای لاغری یک بلغمی بیشتر باید از گرم و خشک ها استفاده کند.رعایت

موارد زیر باهم طی ۴۰ الی ۱۲۰ روز آرام آرام فرد را به وزن ایده آلش میرساند:

۱-ارده با شیره روزی یک پیاله

۲-از ترکیب پودر(زنیان+سیاه دانه نیم کوب+آویشن+مصطکی+عسل)صبح ناشتا

و شب موقع خواب یک ق مرباخوری میل شود.آنهایی که چاقی بسیار دارند

میتوانند نیم ساعت قبل ناهار و شام هم بخورند.

۳-کاهش جدی سردیها مخصوصا سرد و ترها

۴-بادکش کتف و شکم یک شب در میان ۴۰ مرحله هر بار نیم ساعت

۵-روغن سیاه دانه هر شب روی شکم و کمر مالیده شود.

۶-تغییر روغن مصرفی به کنجد یا زیتون و حیوانی گاوی

 

نکته مهم:لازم به ذکر است که با توجه به افزایش سن به همه وزن های

ایده آل باید ۲ الی ۵ کیلو اضافه گردد.مثلا یک صفراوی که گفته شد۷۲ کیلو

وزن ایده آل اوست.اگر ۶۰ساله شد وزن ایده آلش در حدود ۷۷ کیلو هم باشد

قابل قبول است.

نکته:به هر حال هر شخصی براساس مزاج پایه و مزاج سن و مزاج عارضی(که

از تاثیر غذاها بر بدن بوجود میاید)وزن ایده آلش را باید مشخص کند و با توجه به

مطالب گفته شده به وزن ایده آلش برسد.

 

نتیجه کل مطلب:

برای رسیدن به وزن ایده آل باید بدن را در مزاجش به اعتدال برسانیم.

درباره ما

دکتر نرگس شاهمرادی

پوست - مو - تغذیه

شماره تماس: 88279151

گیشا - نبش خیابان علیالی

 

گالری تصاویر زیبایی