هایفوتراپی HIFU

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هایفو (به انگلیسی HIFU)،مخفف کلمات High-intensity focused ultrasound به معنای امواج متمرکز ماورای صوت با شدت بالا است که یک کاربرد درمانی امواج اولتراسوند می‌باشدکاربرد درمانی (سونوتراپی). این فناوری پزشکی در مراحل مختلف تحقیق و تولید برای درمان انواع گوناگونی از اختلالات پزشکی است. سازوکار این فناوری مشابه استفاده از ذره‌بین برای همگرایی نور در قطهٔ کانونی عدسی است. امواج صوتی متمرکز با استفاده از یک عدسی صوتی در نقطه کانونی متمرکز می‌شوند و انرژی حاصل از اجتماع این پرتوها در نقطه هدف حرارت ایجاد می‌کند. هایفو معمولاً همراه با یک روش تصویربرداری پزشکی مانند سونوگرافی یا ام‌آرآی برای طرح و کنترل درمان انجام می‌شود.

 

 

استحکام پوست وقوام آن به داربست زیرین آن که شامل الیاف کلاژن و الاستین است ونیز صفحات غشائی که زیر پوست می باشد بستگی دارد . این الیاف دراثر عوامل محیطی مانند نور آفتاب ،استرس ها ،آلودگی هوا ، دخانیات ،تغذیه ناسالم و...دچارخرد شدگی وپارگی می شوند و بدین ترتیب نمود بیرونی آن افتادگی پوست وشلی وچروک آن می باشد. 

اساس کارهمه این دستگاه تخریب ساختار قدیمی کلاژن وتحریک کلاژن سازی جدید از راه ایجاد گرمای موضعی دربافت میباشد.

تکنولوژی هایفو برای زیبایی و جوانسازی پوست با استفاده از کانونی کردن امواج اولتراسوند در لایه های زیرین پوست؛ میباشد. این امواج همان امواج مورد استفاده در سونوگرافی هستند . برخلاف سونوگرافی که امواج درپوست پخش می شوند، درهایفو امواج جمع شده (کانونی شده) ودریک نقطه متمرکز می شوند. درشکل زیرمیبینید که نقاط کروی نارنجی (همان امواج هایفو )  در عمق پوست درناحیه ی اتصال پوست به ماهیچه به نام SMAS متمرکز شده اند.

امواج اولتراسوند در دستگاه هایفوتراپی ؛دارای اختلاف زاویه جزیی با یکدیگر،می باشند ؛ انرژی این امواج ؛آنچنان بالا نیست که بتوانند در نقطه برخورد با پوست ؛ باعث سوختگی شوند، اما ، وقتی این امواج در عمق پوست با یکدیگر برخورد نموده و کانونی شوند؛ می توانند اثر یکدیگر را تشدید و تقویت نمایند( بروز پدیده رزونانس). کانونی شدن امواج اولتراسوند و ایجاد رزونانس؛ در عمق ۵/۱ تا ۵/ ۴ میلیمتری پوست باعث ایجاد حرارت ۶۵ تا ۷۰ درجه سانتیگراد می گردد و بلافاصله بعداز این اتفاق، تمام سلولهای ترمیم کننده درمحل تجمع پیدا کرده و بازسازی را شروع کرده و علاوه بر تولید سلول های جدید، تمام اجزای موجود در پوست رامانند کلاژن و الاستین نیز بازسازی خواهند شد.نتیجه ی شکل گیری جدید پوست، سفت شدن پوست ،بالاکشیدن پوست وکم شدن چروک خواهد بود.

‍ امتیاز ویژه هایفوتراپی بی نیاز بودن از بیهوشی و بدون درد بودن است .البته گاه احساس سوزن سوزن شدن و یا قلقلک گزارش می شود. طی چند ساعت بعد از هایفوتراپی ، ممکن است قرمزی مختصر یا تورم ملایم یا حساس شدن پوست به لمس بروز نموده که همه اینها هم زودگذر و کوتاه مدت هستند و برطرف خواهند شد..

 تعداد جلسات درمان به شرایط فرد بستگی دارد. عواملی مانند سن، کیفیت پوست، ژنتیک فرد، سبک زندگی و مراقبت های فرد از پوست خود، شرایط را بشیار متفاوت میکنند. برای سن ۳۰ تا ۴۰ سال معمولا فقط ۱ جلسه درمان کافیست ،برای سن بین ۴۰ تا ۵۰ دو جلسه و برای سن بالای ۵۰ معمولا ۳ جلسه نیاز میباشد.

توجه فرمایید که بالابردن پوست یا به عبارتی سفت تر شدن پوست فقط برای کسانی اتفاق می افتد که دچار شلی و افت پوست شده اند نه برای افراد جوان با پوست طبیعی… 

تغییرات به شکل مختصر بلافاصله پس ازاتمام جلسه دیده شده وبتدریج وطی ۲ ماه واضح ترشده وتا حدود یکسال ادامه می یابند. بدیهی است که سرعت اثرگذاری بتدریج کم شده و بازگشت پوست به وضعیت قبل از درمان شروع می شود. این زمان بین ۶ ماه تا ۱ سال درنوسان بوده وبسته به شرایط ژنتیکی هرفرد وهمان عواملی که ذکر شد مانند سیگار و الکل و بیخوابی و استرس به شدت متغیر می باشد.

 

موارد منع درمان با هایفو

 ۱- داشتن زخم تازه یاعفونت فعال در پوست  - زنان باردار  - صرع _ دیابت کنترل نشده - پروتز فلزی یا غیرفلزی درمحل انجام درمان  – وجود ضربان ساز قلبی (پیس میکر)  - بیماری های سیستم ایمنی و بیماری های روماتیسمی  - وجود ژل های دائمی ( پاژ  یا آکوامید )

از آنجایی که در روش هایفو تغییرات در عمق صورت می گیرد در فواصل آن از درمان آراف جهت لیفت در لایه های سطحی تر استفاده می گردد .

خواندن 729 دفعه
آخرین ویرایش در 20 فروردين 1396
دکتر شاهمرادی

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آخرین‌ها از دکتر شاهمرادی

محتوای بیشتر در این بخش: « هیدرودرمی مزوتراپی »

درباره ما

دکتر نرگس شاهمرادی

پوست - مو - تغذیه

شماره تماس: 88279151

گیشا - نبش خیابان علیالی

 

گالری تصاویر زیبایی